O akci
Druhý ročník akce Příští stanice svět letos s podtitulem Festival příležitostí pro mladé se bude konat 20. 9. 2022 v Praze. Dveře se pro vás otevřou v celém přízemí Domu zahraniční spolupráce. V konferenčních místnostech EVROPA a SVĚT se můžete těšit na workshopy, diskuze a přednášky se zajímavými hosty, absolventy zahraničních studií, stáží a dobrovolnictví. Dozvíte se, kdy, jak a kam můžete vyrazit za mezinárodní zkušeností, jak úspěšně podat projekt, který vám pomůže splnit si svůj sen a jak cestovat ekologicky a zodpovědně.
Na hlavní stage vystoupí Anatol Svahilec a Garçon se Slam Poetry, Buchty Live z Rádia Wave vyzpovídají zajímavého hosta, v panelové diskuzi se od známých osobností mladé generace dozvíte, jak dát sílu svému hlasu a zapojit se aktivně do společenského dění. Celý večer pak zakončí koncert hudebníka Ventolina! Akcí vás provedou oblíbení moderátoři Johan Mádr a Ondřej Havel a o hudební podkres celého dne se postará DJ Márty. U kolegyň z programu eTwinning si budete moci naprogramovat vlastního robota, čekají na vás také kvízy, soutěže, chill out zóna a další.
A co je úplně nejlepší? Vstup na akci je ZDARMA. Zájemcům o workshopy a přednášky v místnostech EVROPA a SVĚT jen doporučujeme pojistit si svoje místo jednoduchou on-line registrací. Zaregistrovat se můžete i na místě, ale kapacita pro přednáškové místnosti je omezená, proto se raději zaregistrujte s předstihem.
Těšíme se na vás!
Program
Praktické info
Letošní ročník festivalu se uskuteční v prostorách Domu zahraniční spolupráce v centru Prahy. Využít můžete dva vchody do budovy. Hlavní vchod se nachází v ulici Na Poříčí 4, zadní vchod bude přístupný z ulice V Celnici 1. Hlavní stage včetně stánků s občerstvením a doprovodným programem najdete na dvoře ve vnitrobloku, přednáškové místnosti Evropa a Svět jsou umístěny v přízemí hned za vchodem z ulice Na Poříčí. Pokud byste se zapomněli, nebo nestihli na program v místnostech registrovat, můžete tak učinit i na místě.
Seznamte se také prosím s návštěvním řádem festivalu Příští stanice svět.
Kdo jsme
Jsme Dům zahraniční spolupráce, česká národní agentura pro mezinárodní vzdělávání a výzkum. Staráme se o více než dvě desítky evropských programů a sítí a zároveň jsme národním koordinátorem Evropského roku mládeže. Pomáháme rozvíjet kvalitní mezinárodní vzdělávání v ČR. Spolupracujeme s českými univerzitami, firmami, neziskovkami a odborníky.
Evropský rok mládeže
Evropská komise vyhlásila rok 2022 Evropským rokem mládeže (ERM). V návaznosti na obtíže, kterým mladí lidé čelili během dlouhé pandemie COVID-19, se ERM bude snažit zdůraznit význam evropské mládeže při budování lepší budoucnosti – ekologičtější, inkluzivnější a digitálnější. ERM by měl nastartovat proces reflexe budoucnosti mladých lidí a podpořit jejich aktivní účast na utváření budoucnosti Evropské unie. Během celého roku budou probíhat informační, vzdělávací a osvětové kampaně, které podpoří aktivní podíl mladých lidí na budování společnosti, budou propagovány evropské programy, možnosti dobrovolnictví a financování solidárních projektů a další akce. A právě hlavní akcí těchto oslav v České republice je Festival příležitostí pro mladé Příští stanice svět.
Spojte se s námi
info@dzs.cz
+420 221 850 100
Dům zahraniční spolupráce
Na Poříčí 1035/4
110 00 Praha 1
(Ne)musíš zapomenout na sny
Zjisti, jaké máš možnosti a vyjeď na zkušenou
〈beseda〉
15:30-16:00
„Musíš uvažovat pragmaticky!“ „Hlavně si najdi dobrej flek!“ Poznáváte rady „zkušenějších“? A co když nemají tak úplně pravdu? Co když můžete získat čas a vyzkoušet si, co vás zajímá? Třeba jako dobrovolník v zahraničí. Poslechněte si, co přináší život v jiné zemi, co se během dobrovolnictví naučíte a jak takovou příležitost najít. O své zážitky a tipy jak na to se podělí Markéta, která strávila rok jako dobrovolnice v Gruzii, Dominik, který byl v Řecku, a Kateřina, která vyjela do Itálie.
Hosté: Markéta Čapková, ambasadorka DZS
Dominik Argan a Kateřina Tranová
Moderuje: Johan Mádr a Ondřej Havel
Zahájení festivalu
14:00 - 14:15
Moderují: Johan Mádr a Ondřej Havel
Zahájení festivalu
14:00 - 14:15
Moderují: Johan Mádr a Ondřej Havel
Jak vyrazit do zahraničí už na střední
Erasmus+ jen pro vysokoškoláky? Dávno ne. Vyjeď i ty.
〈přednáška〉
14:30 - 15:00
Láká vás studium v Paříži nebo třeba v Sydney? Chcete získat praxi u italských cukrářů nebo norských rybářů? Chcete poznat jinou kulturu a získat zahraniční kamarády? Přijďte si poslechnout, jaké příležitosti nabízejí programy Erasmus+ a Evropský sbor solidarity. Zjistíte, kam se dá vyjet, co získáte a co pro to musíte udělat a navíc se můžete inspirovat zážitky Veroniky a Tobiáše ze Střední odborné školy obchodu a služeb v Olomouci, kteří díky Erasmu prožili tři týdny na Kypru jako kuchaři.
Uvádí: Alžběta Trtková
Hosté: Veronika Maitnerová a Tobiáš Moudrý
Moderuje: Johan Mádr a Ondřej Havel
Do světa i přes překážky
Zahraniční zkušenost pro každého
〈beseda〉
15:10 - 16:00
Láká tě studium v zahraničí, ale bojíš se, že si to nemůžeš dovolit, brzdí tě tvůj zdravotní stav, nebo bojuješ s jinou překážkou? Všechno se dá řešit. Zjisti, jaké možnosti ti otevírají evropské programy a nech se inspirovat vyprávěním těch, kdo na zkušenou do světa vyrazili složitější životní situaci navzdory.
Uvádí: Terezie Kracíková
Host: Mikuláš Klenor a Zuzana Palová
Moderuje: Johan Mádr a Ondřej Havel
Nevypusť duši
Jak pečovat o svou duši doma i v zahraničí
〈workshop〉
15:10 - 16:00
Věděli jste, že téma zlepšení duševního zdraví považují mladí lidé v Evropě za jedno z klíčových, kterému by se měl Evropský rok mládeže věnovat? Přijďte na workshop neziskovky Nevypusť duši, kterou založily dvě kamarádky Tereza a Marie poté, co zjistily, že mají podobný sen - založit v Česku projekt na osvětu o duševním zdraví. Obě mají za sebou studium v Anglii, kde je v této oblasti větší informovanost než v Česku, a obě musely v minulosti řešit své psychické problémy spojené nejen s náročným studiem. Vyrazit na zkušenou do světa je skvělá věc, která může být ale i psychicky náročná. Cizí prostředí, cizí jazyk, domov a přátelé jsou daleko. Poslechněte si rady a tipy, jak nevypustit duši.
Host: Klára Lampová
Jak na cesty (eko)logicky
Co si (ne)sbalit do krosny a jak cestovat zeleně
〈přednáška〉
17:10 - 18:00
Cestování přináší nové zážitky a zkušenosti, může ale negativně ovlivňovat životní prostředí. Pokud vám leží budoucnost naší planety na srdci, a zároveň si chcete své zahraniční dobrodružství užít naplno, přijďte si poslechnout cestovatelskou přednášku cestovatele Slávka Krále. Kromě Erasmu stihl Slávek prostopovat osmdesát šest zemí světa a během svých cest dobrovolničil a pomohl dobré věci na více jak čtyřiceti různých místech.
Uvádí: Jiří Hořčica
Host: Slávek Král
O nás s námi
Naučte se efektivně komunikovat svůj nápad a vizi
〈beseda〉
16:10 - 17:00
Máte nápad, vizi, ale nevíte, jak to celé uchopit a komunikovat? Nebaví vás už jen přihlížet, chcete se zapojit a začít měnit svět okolo sebe, ale potřebujete nasměrovat? Jak na to vám poradí Agora CE, která se zabývá posilováním demokracie a aktivním občanstvím už více než 20 let. Právě projekt O nás s námi posiluje občanskou aktivitu mladých lidí a nabízí možnosti, jak se podílet na veřejném životě nejen v jejich nejbližší komunitě, ale i na celostátní úrovni.
Uvádí: Michaela Procházková
Hosté: Monika Durajová, Sára Buryšová a Štěpán Svoboda
Studuj. Stážuj. Vyjeď!
Zjisti, jaké máš možnosti na vysoké a vyjeď na zkušenou
〈přednáška〉
14:30 - 15:00
Chceš studovat na prestižní zahraniční univerzitě, vyjet na pracovní stáž nebo jako dobrovolník? Využij šanci, dokud se nabízí. Vyjet do zahraničí nebylo nikdy jednodušší.
Prezentuje: Lucie Rychlá
(Ne)musíš zapomenout na sny
Poslechni si, jaké to je být dobrovolníkem
〈beseda〉
17:10 - 18:00
„Musíš uvažovat pragmaticky!“ „Hlavně si najdi dobrej flek!“ Poznáváte rady „zkušenějších“? A co když nemají tak úplně pravdu? Co když můžete získat čas a vyzkoušet si, co vás zajímá? Třeba jako dobrovolník v zahraničí. Poslechněte si, co přináší život v jiné zemi, co se během dobrovolnictví naučíte a jak takovou příležitost najít. O své zážitky a tipy jak na to se podělí například Barbora Otáhalová, která se po maturitě rozhodla vyjet do Litvy jako dobrovolnice Evropského sboru solidarity, kde se věnovala výuce angličtiny na základní škole. Pokud vás zajímá zkušenost a postřehy z opačného koutu Evropy, dozvíte se je od dobrovolnice Van Anh Tranové, která byla v Itálii.
Uvádí: Markéta Benešová
Host: Barbora Otáhalová a Van Anh Tranová
Moderuje: Radka Vavroušková a Marek Bartoš
Solid(ár)ní projekt
Jak proměnit svůj nápad v úspěšný projekt
〈workshop〉
16:10 - 17:00
Máte nápad, jak zlepšit svět kolem sebe, ale nevíte, jak ho zrealizovat? Potřebujete finance na jeho uskutečnění? Nechte se inspirovat úspěšnými projekty, které vznikly z čistého nadšení a dnes jsou vzorem pro ostatní. Začít vlastní solidární projekt můžete i vy. Jak na to vám poradí Eliška Haumerová, která je nadšenou zakladatelkou projektu Re-sáčkujeme. Inspirace k projektu vznikla během Eliščina cestování, kdy měla možnost zažít svět a život jinak. Přihlásila se do výzvy INEXup, a poté si našla tým pro svůj budoucí projekt Re-sáčkujeme. Ten spojuje recyklaci a mezigenerační spolupráci.
Uvádí: Pavla Nováková a Marie-Magdalena Žabková
Host: Eliška Haumerová a Ivana Bendová
Moderuje: Johan Mádr a Ondřej Havel
Mohou mladí něco změnit?
Výrazné osobnosti mladé generace o tom, proč je důležité měnit svět kolem sebe k lepšímu
〈panelová diskuze〉
17:10 - 18:00
Jaké mají mladí lidé v současné Evropě možnosti a cesty podílet se na občanském životě? A proč je zapojení mladé generace do věcích veřejných důležité? V panelové diskuzi vystoupí zástupci této generace, kterým není lhostejné, co se v jejich okolí děje, vnímají společenské problémy a chtějí se aktivně podílet na jejich řešení. Přijďte si poslechnout debatu mladých lidí, jejichž hlasy jsou ve společnosti slyšet.
Hosté: Johana Bázlerová (Jsem v obraze), Jana Soukupová (Youth, speak up!), Kryštof Stupka (Mladý delegát ČR do OSN), Pavel Linzer (Mladý delegát ČR do OSN)
Moderují: Ondřej Havel a Johan Mádr
Už nestuduji. Můžu vyjet?
Ukončením studia tvoje mezinárodní aktivity rozhodně nekončí!
〈přednáška〉
18:10 - 18:40
Dobrovolnictví v Gruzii, mezinárodní projekt s lidmi z celého světa v Česku, nebo další profesní vzdělávání? Ukončením školní docházky se vám dveře do světa rozhodně nezavírají. Zjistěte, jaké možnosti pro vás má Erasmus+ a Evropský sbor solidarity.
Prezentuje: Šárka Pokorná
Sám v cizině?
Jak se seznámit a najít si přátele na celý život
〈workshop〉
18:10 - 18:40
Chystáte se do zahraničí za studiem nebo na odbornou stáž, ale bojíte se, že si v novém prostředí nenajdete přátele? Nebo je právě strach ze seznamování v cizině tím důvodem, proč s výjezdem váháte? Vaše přirozené obavy zaručeně rozptýlí zástupci studentské organizace Erasmus Student Network, kteří mají spoustu rad, tipu a triků, jak se na zahraniční škole a v cizí zemi zorientovat a najít si přátele na celý život.
Prezentuje: Štěpánka Prokopová, Stela Kašperanová, Zuzana Hudáková
Buchty Live
Podcas Radia Wave tentokrát o životě a studiu v zahraničí
〈talkshow〉
19:00 - 19:30
Oblíbený podcast Radia Wave Buchty naživo o studiu a životě v zahraničí.
Buchty jsou sofistikovaně neseriózní zábavný girl talk Ivany Veselkové a Zuzany Fuksové. Podcast o všem a o ničem, co život naděluje a bere. Dvě moderátorky, které nemoderují, se s námi opět vydají se Erasmus. Dozvíte se, jak originálně vyřešit náklady na drahý život v Norsku, co vše lze najít nejen na dně duše, ale i kontejneru a jak umí Erasmus otočit životní plány o 360°.
Buchty – podcast Radia Wave můžete poslouchat na wave.cz/buchty
Host: Jenda Váň
Moderují: Ivana Veselková a Zuzana Fuksová
Slam poetry
〈vystoupení〉
18:40 - 19:00
ANATOL SVAHILEC
Slamer, aktivista a přispěvatel na Wikipedii. V roce 2014 vyhrál Mistrovství ČR ve slam poetry. V roce 2016 vydal samonákladem debutový sborník Emu mele maso, v roce 2018 pak u nakladatelství Nugis Finem Publishing druhý slamový sborník Přece se to nevyhodí a v roce 2020 Motorové sáně. V roce 2014 realizoval vlastní návrh typu divadelní scény, tzv. „divadelní panoptikon“, v prostorách husitské modlitebny s názvem Panoptikon Barikáda na Náměstí Barikád na pražském Žižkově, kde účinkoval v mystifikačním projektu maďarského souboru nového cirkusu Körforgalom Színház. Od roku 2017 pravidelně přispívá do fejetonistické rubriky dvouměsíčníku Legalizace zaměřeného na informování veřejnosti o konopí. Na Wikipedii se věnuje zejména článkům o vlakových stanicích nebo ženách v naší historii.
Garçon
Vicemistr mistrovství ČR 2018 působí na scéně už šestým rokem. Ve svých textech osciluje mezi cynismem skřípající humoristickou notou a pesimisticko-absurdistickým světonázorem okořeněným o nějaké to satirické pošťouchnutí. Jeho texty se vyznačují hloubkou Mariánského příkopu, nebo někdy taky plytkostí polévkového talíře v menze, zkrátka jeho vystoupení jsou jako dávka sputniku nebo lajna kokainu z Hlavního nádraží – nikdy nevíte, co zrovna dostanete. Pokud Garçon zrovna nežhaví brko (na psaní!) a neobjíždí víceméně malebná zákoutí rodné vlasti, cvičí jógu nebo studuje hispanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, aby byl jeho pohled na svět ještě pokřivenější, jeho cynismus ještě kousavější a jeho čakry ještě vyrovnanější.
Vystupuje: Anatol Svahilec a Garçon
DiscoverEU
Velké vlakové dobrodružství na vlastní kůži
〈rozhovor〉
18:10 - 18:40
Jaké to je křižovat Evropu po kolejích? Ve které zemi ubíhá svět za oknem rychleji a kde naopak nejpomaleji? 4 000 najetých kilometrů, 5 navštívených zemí a přes 2 000 fotek. Přijďte se mrknout na ty nejlepší a poslechnout si, co všechno Jakub Jeřábek, díky jízdence DiscoverEU, zažil.
Host: Jakub Jeřábek
Moderují: Ondřej Havel a Johan Mádr
Moje vize pro Evropu? Tohle chci změnit!
Vyhlášení soutěže
〈vyhlášení soutěže〉
19:50 - 20:00
U příležitosti Evropského roku mládeže jsme uspořádali soutěž, do které se mohli zapojit mladí lidé ve věku 18 až 30 let. Soutěžící ve formě písemných esejí či autorského videa zpracovávali svoji vizi budoucího vývoje Evropy. Autory těch nejlepších esejí odměníme dvoudenní návštěvou Bruselu, kde se budou moci účastnit závěrečné konference Evropského roku mládeže.
Moderují: Ondřej Havel a Johan Mádr
Ventolin
〈koncert〉
20:00 - 21:20
Kulturní antropolog, pedagog a člen Pražské skupiny školní etnografie David Doubek je širší veřejnosti známější pod uměleckým jménem Ventolin. Ventolin se proslavil jako hudebník, který produkuje chytlavé elektro kombinující prvky různých stylů. Bývalý člen post-punkové kapely Kazety je známý našláplými dj sety a skvělými koncerty.
DJ Márty
〈koncert〉
21:20 - 22:00
Osvědčený party DJ z drsného severu se neštítí žádného žánru a jeho vystoupení jsou zárukou, že nikdo nebude sedět v koutě. Má za sebou úctyhodný počet vystoupení v klubech, na festivalech ale i soukromých večírcích. Specializuje se na afterparty hraní po koncertech a festivalových vystoupeních, kdy snadno udrží rozjetou atmosféru a roztančený dav ve varu.